På Öland finns det gott om veronikor. Några blommar tidigt, är sällsynta och svårfunna.
En av de mer svårflörtade är alvarveronika Veronica praecox. Nyckfull till sitt uppträdande, kan vara borta från en lokal flera år för att sedan dyka upp igen. Dessutom är blommorna endast utslagna i soligt väder och redan vid lunchtid har flera av plantorna tappat sina blommor.
I gräsmattor kan trådveronika Veronica filiformis slå till. Den finns främst i området runt Färjestaden och Borgholm. Ofta uppträder den rikligt och kan lätt ses när den färgar marken i ljusblått.
Violer kan variera mycket och dessutom bilda svårbegripliga hybrider. Öland är ett eldorado för den som gillar violer.
Lundviol Viola reichenbachiana är ganska vanlig på Öland. Här ses den i en ovanlig, vit färgform.
Buskviol Viola hirta är vanlig på Öland och verkar gynnas av röjningar då den kan slå till i tusentals.
Här ses en ovanlig, melerad form av buskviol.
På alvaret i vittringsgrus kan svårbegripliga violer växa som liknar både åkerviol Viola arvensis och styvmorsviol V. tricolor. Vid kontroll av antalet porer i pollenkornen förefaller det som de flesta kan hänföras till åkerviol, några är hybrider och mer sällan rena styvmorsvioler.
På bilden ett exemplar som, trots att kronbladen är färgade i lila, vid kontroll visat sig vara åkerviol.