Öland i mars och april månad bjuder på en hel palett med olika blåa färger. Vår ö är tydligen väl lämpad för tidigblommande lökväxter som villigt sprider sig ut i landskapet. Ännu har inte invasiva tendenser som trycker undan den ursprungliga floran konstaterats. Tvärtom verkar en del konkurrenssvaga arter exempelvis klibbveronika Veronica triphyllos slå till i deras fotspår. Byarna Vickleby och Karlevi på västra sidan och Runsten på östra sidan är värda besök. Håll till godo.
Vårstjärna Scilla forbesii i Vickleby vid en gammal stenkällare. Många bilister stannar till för ett närmare studium.
Liten vårstjärna Scilla sardensis vid Vickleby kyrka. Ibland kan blomfärgen vara en annan. Honungsbina är inte svårbjudna.
Hybridvårstjärna Scilla x allenii är hybriden mellan tidig blåstjärna Scilla bifolia och i detta fall liten vårstjärna Scilla sardensis. Växer bl.a. sydväst om Runstens kyrka.